• 4.jpg
 • 12.jpg
 • 8.jpg
 • 20.jpg
 • 6.jpg
 • 14.jpg
 • 15.jpg
 • 16.jpg
 • 9.jpg
 • 19.jpg
 • 10.jpg
 • 18.jpg
 • 5.jpg
 • 3.jpg
 • 11.jpg
 • 13.jpg
 • 2.jpg
 • 21.jpg
 • 17.jpg
 • 1.jpg
 • 7.jpg

DOM OPIEKUŃCZY OLIWSKA 5

Email Drukuj PDF

 

DOM OPIEKUŃCZO-PIELĘGNACYJNY ul. OLIWSKA 5


POCZĄTKI:

Teren na którym znajduje się placówka przy ul. Oliwskiej 5 to także dawny obiekt PKP, który dopiero teraz będziemy mieli szansę odkupić, w wolnym przetargu, na własność. Nie było tutaj wprawdzie żadnego muzeum, ale obiekt nie wyglądał dużo lepiej od tego przy ul. Kiejstuta 1.

W zamierzchłej świetności PKP budynek ten był eksploatowany jako noclegownia dla drużyn kolejowych. Jedynym pozytywem było to, że przestrzeń obiektu była jasno podzielona na pokoje dwuosobowe, tak więc nie musieliśmy adoptować dużych pomieszczeń na mniejsze. Ale to nie zmienia postaci rzeczy, że stanęło przed nami po raz kolejny ogromne wyzwanie. Ogrom zniszczeń i dewastacji budynku był porównywalny.

Oliwskana początku prac modernizacyjnych, została potraktowana jako zaplecze działalności Kiejstuta 1. Tutaj zostały umieszczone i mieszczą się do dzisiaj biura i administracja Fundacji. Tutaj też stworzyliśmy tani dom noclegowy dla osób poszukujących pracy w Warszawie, dla uchodźców i dla rodzin naszych pensjonariuszy. Docelowo projekt zakładał uruchomienie domu opieki i pod tym kątem prowadziliśmy wszelkie prace remontowe. Fala ludzi zgłaszających się z potrzebą ulokowania w domu opieki swoich bliskich narastała z roku na rok i bardzo przyspieszyła naszą decyzję o ostatecznej adaptacji budynku na dom opieki. Na Kiejstuta zaczęły funkcjonować „listy rezerwowe” i ten fakt przyspieszył naszą decyzję o uruchomieniu domu na Oliwskiej. Najpierw 1 piętra, a potem 2giego.

Jeżeli ktoś zaczyna budowę od zera, to my remont Oliwskiej zaczęliśmy od poziomu minus zero. Tak naprawdę łatwiej by nam było coś wybudować „od nowa” niż remontować obiekt znajdujący się w ruinie. Ważne było nie tyle odremontowanie pokoi, ile przystosowanie całego obiektu do nowej funkcji. A więc w pierwszej kolejności docieplenie ścian i zainstalowanie nowego systemu grzewczego. Zaczęliśmy od kupna pieca olejowego, który następnie zamieniliśmy na piec olejowo-gazowy. Samo ogrzewanie pochłaniało WAGON WĘGLA. Dzisiaj po modernizacji ciepło dostarczają kolektory słoneczne. Przykład rozwiązań z Kiejstuta i oszczędności, były wymownym i bardzo przemawiającym do wyobraźni i przede wszystkim PORTFELA argumentem. W całym budynku nie było systemu centralnego ogrzewania, pokoje były połączone w system podgrzewaczy wody, które nie grzały tak jak powinny, ale pochłaniały mnóstwo energii, a tym samym pieniędzy. 
Wymianie uległa cała stolarka okienna i drzwiowa. Wytynkowaliśmy piwnicę by zamontować tam pralnię i magiel służący dwóm placówkom.

W roku 2008 zamontowaliśmy windę zewnętrzna, w latach następnych zagospodarowaliśmy ogród, wyłożyliśmy alejki kostką brukową, w pełni dostosowaliśmy i wyposażyliśmy kuchnię. Dzisiaj wypiekamy sami chleb (zakupiliśmy specjalny piec do wypiekania chleba) oraz wydajemy dziennie ponad 100 ciepłych posiłków. Kuchnia przygotowuje także obiady dla szczególnie ubogich rodzin w naszej okolicy.

Przed nami jeszcze duże wyzwanie – zagospodarowanie tarasu na wysokim parterze i urządzenie w nim „ogrodu zimowego” tak by nawet zimą pensjonariusze mieli przynajmniej odrobinę „zieleni wokół” i przyjemne miejsce do spędzania czasu. W połączeniu z widokiem na nasz ogród i ogródki działkowe „za ogrodzeniem” będzie stanowił piękną perspektywę i całość „miłą dla oka”.

W roku 2010 uruchomiliśmy dodatkowe skrzydło na parterze budynku przy Oliwskiej. Jest ono przeznaczone dla bardziej sprawnych fizycznie i psychicznie pensjonariuszy naszego ośrodka.

Oficjalnie Dom Opieki przy ul. Oliwskiej 5 ruszył 1 marca 2007 roku. Jak widać ta data jest dla nas szczęśliwa. Wiosna rodzi nadzieję dla tych, którzy do nas przychodzą by szczęśliwie i w miarę spokojnie przeżyć ostatnie lata swojego życia i nadzieję dla nas, że podołamy i nic nie stanie na przeszkodzie, aby ten projekt zrealizować. Jesteśmy tylko i wyłącznie na własnym rozrachunku i nie dostajemy żadnej refundacji ani dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Utrzymanie takiej placówki bez żadnego wsparcia nie jest proste, bo taki ośrodek generuje określone koszty, koszty które muszą być bezwzględnie pokryte. Chodzi przecież o zdrowie i życie ludzkie.

Przez 4 lata obiekt służył jako placówka do realizacji projektów społecznych w ramach Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej oraz jako placówka hotelowa. Ale potrzeba chwili, dużo wcześniej wymusiła na nas decyzję o readaptacji pomieszczeń. Już przed 1 marca wyremontowaliśmy pierwsze piętro i „udomowiliśmy” wszystkie pokoje. Przewagą tego obiektu nad Kiejstuta jest niewątpliwe to, że są tutaj pokoje dwuosobowe. Można je zaaranżować w sposób bardziej osobisty, dostosowując do potrzeb pensjonariuszy. Nie ma dużych pokoi w których przebywają 3, 4 osoby, a więc i atmosfera jest bardziej rodzinna, a stosunki bardziej familiarne.

I chociaż nasza pierwsza koncepcja, aby był to dom opieki wyłącznie dla ludzi sprawnych padł – nie żałujemy. Bo tak naprawdę właśnie CI ludzie, nie do końca sprawni i władni zarówno fizycznie jak i psychicznie, tym bardziej potrzebują opieki. Tak naprawdę NIKT nie chce się nimi opiekować, a odpowiedzialność jest przerzucana z rodziny na szpital, ze szpitala na rodzinę, w ostateczności na opiekę społeczną, która niejednokrotnie szuka pomoc u nas – w organizacji pozarządowej.

Człowiek bez możliwości decyzji co do własnej osoby staje się dla wszystkich ciężarem, a  nie podmiotem dyskusji. Czuje się osamotniony i bezużyteczny. Staramy się w swojej pracy i w swoich poczynaniach tę podmiotowość ludziom starszym przywrócić. Dlatego nie odmawiamy nikomu, zastanawiając się tylko czy starczy nam sił, determinacji, środków i fachowej aparatury, aby zapewnić wszystkim ludziom, którzy się do nas zgłaszają fachową opiekę. Bo dla takich ludzi są nasze placówki.


* * *    

DZIEŃ DZISIEJSZY:

 

   

Obecnie placówka przy ul. Oliwskiej 5 nosi oficjalną nazwę: „Placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku”. Docelowo możemy w niej przyjąć 90 osób.

Opieka w Domu polega na świadczeniu przez całą dobę:
• usług opiekuńczych zapewniających udzielaniu pomocy w podstawowych czynnościach życiowych jego pensjonariuszom,
• pielęgnacji w okresach choroby,
• niezbędnej pomocy w załatwianiu spraw osobistych,
• opieki higienicznej,
• kontaktów pensjonariuszy z otoczeniem,
• ekumenicznej opieki duszpasterskiej.

Dom spełnia wszystkie wymagane ustawą standardy, jak również spełnia inne podwyższone wymagania higieniczno - sanitarne i architektoniczne.

Do dyspozycji pensjonariuszy są:
• pokoje wyłącznie 2-osobowe wyposażone w węzeł sanitarny (umywalki) meble indywidualnie przeznaczone dla każdej osoby,
• urządzenie pokoi oraz ich wystrój zapewniają poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu jego mieszkańcom,
• pokoje wyposażone są w system przywoławczo - alarmowy.

 

Wygląd świetlicy na 1 piętrze z częścią do odprawiania mszy świętej. Msza odprawiana jest 1 x w tygodniu. Wygląd świetlicy na 1 piętrze z częścią do odprawiania mszy świętej. Msza odprawiana jest 1 x w tygodniu.
Wygląd korytarzy z wejściami do pokoi pensjonariuszy. Wszystkie pokoje są dwuosobowe. Wygląd korytarzy z wejściami do pokoi pensjonariuszy. Wszystkie pokoje są dwuosobowe.
   
Korytarz na parterze z prezentacją prac artystycznych podopiecznych. Korytarz na parterze z prezentacją prac artystycznych podopiecznych.
Pokój kąpielowy. Pokoje kąpielowe znajdują się na każdym piętrze placówki. Są dostosowane do potrzeb osób niesamodzielnych. Pokój kąpielowy. Pokoje kąpielowe znajdują się na każdym piętrze placówki. Są dostosowane do potrzeb osób niesamodzielnych.
Sala rehabilitacyjna z pełnym osprzętem UGULL. Rehabilitacja odbywa się w sali 5 x w tygodniu. Dla osób leżących prowadzona jest rehabilitacja przyłóżkowa. Sala rehabilitacyjna z pełnym osprzętem UGULL. Rehabilitacja odbywa się w sali 5 x w tygodniu. Dla osób leżących prowadzona jest rehabilitacja przyłóżkowa.
   

Sala konferencyjna na parterze. W niej odbywają się zajęcia terapii zajęciowej oraz koncerty i spotkania integracyjne. Sala konferencyjna na parterze. W niej odbywają się zajęcia terapii zajęciowej oraz koncerty i spotkania integracyjne.

Sala konferencyjna, Sala konferencyjna,
Widok placówki od strony ogrodu z widoczną salą konferencyjną, tarasem na I piętrze oraz szybem windy. Widok placówki od strony ogrodu z widoczną salą konferencyjną, tarasem na I piętrze oraz szybem windy.
   

Widok placówki od strony wejścia głównego - od ul. Oliwskiej. Widok placówki od strony wejścia głównego - od ul. Oliwskiej.

 

Wejście do ośrodka. Wejście do ośrodka.
Sala rehabilitacyjna. Sala rehabilitacyjna.
Dyżurka pielęgniarska. Dyżurka znajduje się na każdym piętrze. Duży pokój pielęgniarki głównej/kierownika ośrodka znajduje się na parterze. Dyżurka pielęgniarska. Dyżurka znajduje się na każdym piętrze. Duży pokój pielęgniarki głównej/kierownika ośrodka znajduje się na parterze.

 

Podopieczni mają do dyspozycji ponadto:

 • windę zewnętrzną,
 • salę jadalną- stołówkę,
 • 2 sale do zajęć rehabilitacyjnych, gimnastycznych i do fizjoterapii,
 • pokoje pobytu dziennego, świetlice,
 • pomieszczenia gospodarcze (pralnia , suszarnia),
 • kompleks parkowo - ogrodowy – z odrestaurowanymi terenami zieleni, alejkami parkowymi.

Docelowo placówka dysponuje 90 miejscami.

 

Wejście główne do ośrodka opiekuńczego. Pokoje rozmieszczone są na wysokim parterze, 1 oraz 2 piętrze. W podpiwniczeniu znajdują się profesjonalna kuchnia (własne wyżywienie), magazyny oraz pralnia i magiel. Wejście główne do ośrodka opiekuńczego. Pokoje rozmieszczone są na wysokim parterze, 1 oraz 2 piętrze. W podpiwniczeniu znajdują się profesjonalna kuchnia (własne wyżywienie), magazyny oraz pralnia i magiel.
Ogród przylegający do placówki ze ścieżkami dla osób porzuszających się na wózkach. Do ogrodu można się dostać korzystając z windy. Ogród przylegający do placówki ze ścieżkami dla osób porzuszających się na wózkach. Do ogrodu można się dostać korzystając z windy.
Bażanty w wolierze dla ptaków znajdującej się w ogrodzie przylegającym do placówki. Bażanty w wolierze dla ptaków znajdującej się w ogrodzie przylegającym do placówki.
W ogrodzie znajduje się woliera dla ptaków, a w niej przepiekne synogarlice i bażanty. W ogrodzie znajduje się woliera dla ptaków, a w niej przepiekne synogarlice i bażanty.
Synogarlice w wolierze. Synogarlice w wolierze.
Taras na 1 piętrze, gdzie odbywają się letnie zajęcia terapii zajęciowej. Taras znajduje się na "dachu" sali konferencyjnej. Taras na 1 piętrze, gdzie odbywają się letnie zajęcia terapii zajęciowej. Taras znajduje się na "dachu" sali konferencyjnej.

 

Obecnie...

Jesteśmy w trakcie rozbudowy placówki przy ul. Oliwskiej 5. Rozbudowa polega na dobudowaniu nowego skrzydła placówki z przeznaczeniem na hospicjum. W kwietniu 2017 r. został ukończony stan surowy. Planowany termin oddania budynku do użytku to czerwiec 2018 r.

Inwestycja w zakresie budowy hospicjum polega na dobudowaniu skrzydła do istniejącej placówki oraz modernizacji istniejących ciągów komunikacyjnych, powiększeniu wspólnej dla obydwu placówek części rehabilitacyjno-terapeutycznej, umiejscowieniu nowoczesnej windy i wydzieleniu strefy pro mortem, a także przestrzeni posługi kapłańskiej. Utworzone w ten sposób hospicjum stacjonarne zaprojektowane zostało jako odrębnie funkcjonująca jednostka z wydzielonymi pomieszczeniami, własnym personelem i sprzętem specjalistycznym.

Celem inwestycji jest poszerzenie oferty Fundacji poprzez stworzenie warunków do przyjęcia pacjentów, którzy wymagają opieki paliatywnej i hospicyjnej. Inwestycja przyczyni się jednocześnie do usprawnienia dotychczasowych procedur oraz zwiększenia wydajności poszczególnych elementów technicznych i funkcjonalnych w ramach utworzonej i zmodernizowanej infrastruktury. Realizacja inwestycji przyczyni się do sprostania stale rosnącemu popytowi na usługi hospicyjne, opiekuńcze i pielęgnacyjne oraz rehabilitacyjne. Projektowane hospicjum z lokalizacją w Warszawie przy ulicy Oliwskiej, przewiduje docelowo utworzenie 96 miejsc dla pacjentów.

 

Wizualizacja nowrgo skrzydła hospicjum przy ul. Oliwskiej 5 Wizualizacja nowego skrzydła hospicjum przy ul. Oliwskiej 5 Wizualizacja nowego skrzydła placówki opiekuńczej przy ul. Oliwskiej 5

 

Planowana inwestycja stanowi dobudowę do istniejącego Domu Opieki. Projektowany budynek hospicjum będzie obiektem o 4 kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej. Będzie wpisany komunikacyjnie w projektowany układ dróg i ścieżek, do budynku doprowadzony zostanie dojazd z parkingiem i dojście piesze. Wraz z budową hospicjum zostanie zbudowana infrastruktura techniczna niezbędna do funkcjonowania obiektu. Zaprojektowano miejsce na gromadzenie odpadów oraz agregat prądotwórczy. Podkreślamy, że budynek został zaprojektowany zgodnie z najnowszymi światowymi trendami w tej dziedzinie i będzie spełniał WSZYSTKIE wymogi niezbędne do realizowania usług hospicyjnych, paliatywnych czy terminalnych. Jego otwarcie będzie wydarzeniem na warszawskim rynku usług opiekuńczych, gdyż ośrodek przy ul. Oliwskiej stanie się jednym z najnowocześniejszych w Warszawie.

W obiekcie znajdować się będą: 

 • pokoje dwuosobowe z pełnymi węzłami sanitarnymi,
 • dyżurki pielęgniarskie na każdym piętrze,
 • pokój lekarski,
 • sala rehabilitacyjna z pełnym wyposażeniem UGUL,
 • sale kąpielowe z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych,
 • sanitariaty z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych,
 • sala świetlicowa,
 • sala terapeutyczna,
 • sala pro mortem,
 • kaplica,
 • winda tzw. szpitalna z możliwością transportu łóżek z dostępem do wszystkich poziomów placówki, pomieszczenia administracyjne.

W hospicjum przewidziano również rozwiązania korzystne dla środowiska w tym:

 • urządzenia ograniczające zużycie wody;
 • źródła światła w technologii LED;
 • oprzyrządowanie pomieszczeń oraz ciągów komunikacyjnych w czujniki zmierzchu i ruchu z możliwością programowania czasu pracy źródeł          światła;
 • urządzenia elektryczne i występujące komponenty końcowe instalacji z możliwie najwyższą klasą energetyczności;
 • system monitorowania i zarządzania niektórymi urządzeniami oraz komponentami wpiętymi do systemu.

Po zakończeniu realizacji inwestycji, kompleks opiekuńczo-pielęgnacyjny Fundacji „Pomoc Potrzebującym”, składać się będzie z następujących obiektów:

 1. budynek Domu Opiekuńczo-Pielęgnacyjnego (Oliwska 5) – trzykondygnacyjny obiekt przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, w którym znajdują się 94 łóżka w pokojach jedno, dwu osobowych o średnim standardzie. Oprócz zlokalizowanych w budynku pokoi i gabinetów zabiegowych w obiekcie znajduje się taras widokowy oraz ogród zimowy, a także pozostała przestrzeń rekreacyjna przystosowana do odwiedzin, spotkań i odpoczynku.
 2. budynek Hospicjum (Oliwska 5) – obiekt w zabudowie trzykondygnacyjny z częściowym obniżeniem do dwóch kondygnacji. Budynek z pokojami, salami zabiegowymi i pozostałymi przestrzeniami użytkowo-funkcjonalnymi.

Fundacja zakłada, że uruchomienie placówki hospicyjnej dodatkowo pozwoli na poszerzenie oferty edukacyjno-warsztatowej i wprowadzenie dodatkowych usług dla osób poszukujących wsparcia zarówno w formie: odpłatnych zajęć (np. dla opiekunów osób chorych w stanach paliatywnych i hospicyjnych, różnych form terapii – np. leczenia afazji, prawidłowego żywienia, profilaktyki chorób nowotworowych, miażdżycowych, odpłatnych zajęć z opieki – jako uzupełnienie kwalifikacji zawodowych itp.) oraz minimalnie odpłatnych (z dofinansowaniem) form usługi rehabilitacyjnej i ruchowej (np. pilates dla dorosłych, zdrowy kręgosłup, fit 50+). Planujemy, że działania te mogą i powinny adresowane m.in. do kombatantów, tym bardziej, że od 2 lat współpracujemy ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK. Członkowie Związku korzystają z naszej infrastruktury zarówno w trakcie zajęć rehabilitacyjnych jak i terapeutycznych.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

* * *

Umowa jest podpisywana na czas określony (minimum 1 miesiąc) lub czas nieokreślony.

 

Koszt pobytu wynosi:

 

stary budynek Oliwska 5:

2.800,00 /miesięcznie (rehabilitacja, terapia zajęciowa w cenie) + leki i pampersy.

 

nowe skrzydło Oliwska 5: (otwarcie - czerwiec 2018 r.)

3.500,00 /miesięcznie (rehabilitacja, terapia zajęciowa w cenie) + leki i pampersy.

zapisy na miejsce w nowym obiekcie pod telefonem (już trwają) :

+48 504-112-030; +48 502-02-02-59

 

 

 

Dom Opiekuńczy Oliwska 5
„Placówka zapewniająca całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, 
przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku”.


Adres:
ul. Oliwska 5 (dojazd od ulicy Odrowąża/Wysockiego/Pożarowa)
03-316 Warszawa - Targówek

DOJAZD: tramwaj numer: 1, 3, 4, 25 (przystanek "Pożarowa"); autobus numer 176, 204; SKM stacja: "Warszawa Praga".

Telefon:


Dom Opieki: 

Informacje dotyczące przyjęcia: 0 504-112-030; 0 502-02-02-59

Pielęgniarki:  (+22) 882-77-38

 

Biuro Fundacji: (22) 674-74-42

Zarząd Fundacji: (22) 614-13-16

 

* * *

 

Informujemy: aby obejrzeć placówkę opiekuńczą należy umówić się na spotkanie z kierowniczką placówki.

Numer telefonu: (+48) 504-112- 030.

 

Fundacja Pomoc Potrzebującym

pomagamy i uczymy pomagać
 

 

Fundacja Pomoc Potrzebującym

 

 

PROJEKT "SPRAWNI, AKTYWNI, POTRZEBNI"

PROJEKT "Lek potrzebny od zaraz"

 

Lek potrzebny od zaraz”

PROJEKT "WARUNEK POWROTU"

WARUNEK POWROTU

Inicjatywa "WARTO BYĆ ZA" Kompanii Piwowarskiej IV EDYCJA 2009 r.

Projekt "SKAZANI nie STRACENI"

 norway,


Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

Projekt Przekroczyć Granice

EFS

Projekt  "PRZEKROCZYĆ GRANICE " - szansą na Twój rozwój

 

Współpracujemy z Bankiem Żywności w ramach programu PEAD


Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuje pliki Cookie