• 14a.jpg
  • 11b.jpg
  • 19.jpg
  • bud_ol_05.jpg
  • 7.jpg
  • bud_ol_06.jpg
  • 12.jpg
  • 10c.jpg
  • bank_wol_08.jpg
  • 11a.jpg
  • marmur_01.jpg
  • 2b.jpg
  • 10.jpg
  • 9.jpg
  • 5.jpg
  • 10a.jpg
  • 2.jpg
  • 11d.jpg
  • dscn7339.jpg
  • bene_15.jpg
  • 15.jpg
  • 20.jpg
  • 1b.jpg
  • 17.jpg
  • 3.jpg
  • 1.jpg
  • 10b.jpg
  • 3a.jpg
  • 1a.jpg
  • 14.jpg

02_LUTY_2020

Email Drukuj PDF

23 LUTY 2020 r.

Urodziny Pani Stefanii Osiak

W dniu 23 lutego 2020 roku z urodzinowymi życzeniami zjawili się u Pani Stefanii Osiak wolontariusze z Muzeum Powstania Warszawskiego. To tradycja Muzeum - pamięć o powstańcach. Pani Stefania Osiak jest byłym Powstańcem Warszawskim. Była łączniczką i sanitariuszką oddziału "Żywiciel".

"Żywiciel" był to II Obwód Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej obejmujący Żoliborz, Bielany, Marymont, a później także Powązki. Jego rodowód sięga pierwszych dni okupacji. Jak w innych dzielnicach Warszawy, tak i tutaj powstawały małe grupy konspiracyjne wywodzące się z różnych środowisk społecznych i politycznych, jak Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Rezerwistów, Polska Partia Socjalistyczna. Grupą początkowo kierował oficer 21. pp mjr Stefan Obrębski, a po wywiezieniu go do obozu jenieckiego - chor. Stefan Szuba. W lutym 1940 dowódcą, już wówczas zgrupowania, został kpt. "Jur" - Marian Kamiński, również oficer 21. pp, który pełnił tę funkcję aż do kapitulacji Powstania Warszawskiego.

Pani Stefania Osiek - była uczestniczką Powstania do jego kapitulacji.

Obecnie od 5 lat przebywa w naszym ośrodku. Jest niezwykle pogodną, żywą i dowcipną osobą. Zawsze ciekawa świata i tego co się dzieje wśród wszystkich osób, które zna i które pojawiają się wokół niej.

Tradycją twórców Muzeum Powstania Warszawskiego - jest tzw. "sztafeta pokoleń" "pamiętamy", w którym wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedzają wszystkich żyjących Powstańców w dniu lub w okolicach ich urodzin. To cenna inicjatywa, która utrwala pamięć o tych, którzy jeszcze są wśród nas, a którzy swoją postawą i walką - dali nam wolność.

W dniu 90tych urodzin Pani Stefanii - nie zabrakło tortu i kwiatów przyniesionych przez wolontariuszy i słodkiego poczęstunku - przygotowanego przez personel ośrodka.

W imieniu Zarządu Fundacji i wszystkich pracowników  składamy Pani Stefanii NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA URODZINOWE.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

20 LUTEGO 2020 r.

ZAJĘCIA EDUKACYJNE: Grecki Świat Kostka Joriadisa

Miło nam poinformować, że nawiązał z nami współpracę Pan Kostek Joriadis.

Kostek jest rodowitym Grekiem, od wielu lat mieszkającym w Polsce. Warto wspomnieć, że to jeden z najbardziej znanych muzyków solowych i sesyjnych. 

Był członkiem zespołów: Izrael, Papa Dance, Maanam, Bajm, Lady Pank. Jako muzyk sesyjny współpracował też z grupami: Tilt, Kult, De Mono, Chłopcy z Placu Broni i Wilki. W latach 1996-1997 współpracował z Kasią Kowalską. Był producentem i kompozytorem części materiału na płytę "Czekając na...", skomponował m.in. promujący album utwór „Coś optymistycznego”. W 1997 nagrał w duecie z nią singel „Jeśli chcesz kochanym być”, do którego również napisał muzykę. Wydał trzy płyty solowe.

Kostek zgodził się poprowadzić w naszej placówce cykl spotkań poświęconych Grecji i szerzej kulturze hellenistycznej: od wspaniałych miejsc godnych odwiedzenia, poprzez kulturę (muzykę, zabytki, kuchnię) po mitologię grecką. Na spotkanie zapraszamy w każdy wtorek i czwartek o godzinie 14.00.

Tematy kolejnych spotkań rodzą się same - bo sami pensjonariusze podrzucają tematy, które ich interesują. Okazuje się, że tematyka greckiej mitologii, muzyki, sztuki, kuchni - nie jest im obca.

 

 

Za inspirujące i piękne opowieści z ust i życia prawdziwego Greka - serdecznie dziękujemy!!!

opracowała: Małgorzata MROCZEK

18 LUTY 2020 r.

"Przygoda z Operetką" - koncert

W dniu 18 lutego 2020 roku w siedzibie Fundacji "Pomoc Potrzebującym" odbył się koncert niezywkłych gości - artystów scen operetkowych. Przed nami wystąpili: Krzysztof Ciupiński-Świątek - tenor, Małgorzata Urbaniak - sopran, Włodzimierz Trzeciak - fortepian oraz Ewa Baka - prowadzenie. Krzysztof Ciupiński Świąte - to z pewnością przyjaciel naszej Fundacji. Występuje u nas od lat i zawsze zaprasza do koncertów swoich przyjaciół - zdolnych, utalentowanych, udzolnionych muzyków i artystów. Tego dnia wystąpili dla nas:

Małgorzata Urbaniak (sopran) - absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Haliny Słonickiej. Jeszcze jako studentka zajęła III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym dla sopranów im. Haliny Halskiej we Wrocławiu (2003 r.). Od 2000 r. współpracuje jako solistka z Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym, z którym koncertuje zarówno w Polsce jak i w wielu krajach europejskich oraz w Japonii. Wykonuje recitale z towarzyszeniem fortepianu i organów. Jako interpretatorka muzyki sakralnej znana jest na Białorusi, we Francji, w Niemczech, na Ukrainie, we Włoszech. Jest solistką Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Współpracuje jako solistka z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej, gdzie promuje muzykę polską śpiewając pieśni i partie operowe różnych autorów.

Krzysztof Ciupiński-Świątek (tenor) - absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Współpracuje m.in. z Operetką Warszawską im. Jana Kiepury, Filharmonią Narodową, Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego oraz agencjami impresaryjnymi w kraju i zagranicą. Od 2012 roku jako jedyny Polak współtworzy międzynarodową grupę artystyczną The 12 Tenors, z którą zaśpiewał setki koncertów w Europie i Chinach. Warsztat wokalny doskonalił między innymi pod okiem Wiesława Ochmana, Ryszarda Karczykowskiego, Anny Marii Ferrante czy Włodzimierza Zalewskiego.Współpracuje z wybitnymi polskimi dyrygentami i reżyserami. Prowadzi działalność koncertową, wykonując repertuar operowy, operetkowy, oratoryjno-kantatowy i pieśniarski obejmujący dzieła kompozytorów od baroku po XX wiek.

Włodzimierz Trzeciak (fortepian)pianista, organista oraz akordeonista, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, pracował jako akompaniator Opery Narodowej w Warszawie oraz akompaniator i organista  w Operze Narodowej w Hamburgu. Obecnie na co dzień gra w Orkiestrze Symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 

 

W trakcie koncertu usłyszeliśmy najpiękniejsze utwoty operetekowe i musicalowe - w tym także znane utwory Jana Kiepury, węgierskie czardasze, klasyki włoskiej opery i operetki, utwory Johana Straussa - ojca i syna. Oklaskom nie było końca. W niektórych partiach nasi seniorzy wtórowali śpiewem - zachęcani do aktywności muzycznej przez artystów. Reakcje były żywiołowe - stąd 3 krotnie bisy nie dziwią. Artyści długo nie mogli zejść ze sceny - non stop zachęcani brawami do kolejnego występu.

 

 

Wszystkim artystom zaangażowanym w realizację koncertu i tak pięnie prezentujących swoje umiejętności wokalne i aktorskie - jeszcze raz SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

Działanie w ramach projektu „SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI”. Edycja II Budowanie aktywności społeczno-edukacyjnej osób starszychbyłych żołnierzy Powstania Warszawskiego - członków Światowego Związku Żołnierzy AK.” realizowane w latach 2019 – 2021 dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych. Zadania publiczne realizowane w obszarze współpracy Miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi określone w Programie Warszawa Przyjazna Seniorom na lata 2013-2020.

opracowała: Małgorzata MROCZEK



12 LUTY 2020 r.

WALENTYNKOWY Koncert Michała Matuszewskiego

W dniu 12 lutego 2020 roku w siedzibie Fundacji "Pomoc Potrzebującym" odbył się koncert Michała MATUSZEWSKIEGO - finalisty XI Edycji programu muzycznego "Must be the Music". Michał był odkryciem XI edycji muzycznego show. "Pan jest z kategorii fenomenalnych ludzi" – powiedziała Kora tuż po występie 22- letniego Michała. Dzięki piosenkom Anny German, które wykonuje wprost fenomenalnie i głosom widzów dotarł aż do wielkiego finału, W wielkim finale Michała pokonała go Ola Garstka. Zaczarował jury i publiczność brawurowym wykonaniem piosenki „Człowieczy los” z repertuaru Anny German. Artysta zdobył wielu fanów a jego trasa koncertowa jest utkana występami w całej Polsce.

Barwa  jego głosu jest trudna do określenia. Jest to mieszanka falsetu z kontratenorem. Głos jest ciepły, wręcz aksamitny - pieści uszy słuchaczy i zachwyca nieskazitelnością brzmienia. Obecnie Michał realizuje swoje projekty solowe, ale także występuje w projektach promujących kulturę etniczną: żydowską, łemkowską, bieszczadzką. Pochodzi z Bieszczad, więc przywiązanie do tej tradycji nie jest zaskoczeniem. Jest multinstrumentalistą. Gra na fortepianie i akordeonie.

 

 

Michał wystąpił Fundacji z godzinnym recitalem polskich i zagranicznych piosenek. Tym razem uraczył nas nie tylko swoim pięknym głosem, ale także wspaniałą grą na akordeonie. Mieliśmy okazję usłyszeć znane utwory muzyczne, które zostały zapożyczone do polskiej kultury m.in z Grecji, z kultury cygańskiej, żydowskiej czy ukraińskiej. W Polsce wykonywały je m.in.: Eleni, Anna Jantar, Sława Przybylska, Halina Kunicka.

 

 

Artysta nie musiał zachęcać naszych podopiecznych do wspólnego śpiewania, pokazując niesamowitą skalę głosu - ale też wrażliwość i umiejętność pracy z osobami starszymi. Jest ciepłym, otwartym człowiekiem co znacznie skraca dystans pomiędzy artystą a publicznością, dzięki czemu czuje się bezpośredniość i ciepło, a wspólne śpiewanie staje się autentyczną przyjemnością. Dowodem były - liczne bisy, chętnie wykonywane "na życzenie" przez Michała.

Ponieważ Michała śmiało możemy nazwać - Przyjacielem naszej Fundacji w dowód uznania, ale też serdecznej przyjaźni jaka nas łączy, na ręce artysty zostały przekazane oficjalne podziękowania (dyplom) za zrozumienie, zaangażowanie i wsparcie działań Fundacji.

Z tego miejsca - jeszcze raz serdecznie dziękujemy Michałowi za wspaniały występ.

Działanie w ramach projektu „SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI”. Edycja II Budowanie aktywności społeczno-edukacyjnej osób starszychbyłych żołnierzy Powstania Warszawskiego - członków Światowego Związku Żołnierzy AK.” realizowane w latach 2019 – 2021 dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych. Zadania publiczne realizowane w obszarze współpracy Miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi określone w Programie Warszawa Przyjazna Seniorom na lata 2013-2020.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

05 LUTEGO 2020 r.

Koncert senioralnego chóru społecznego VOLARE.

W dniu 05 LUTEGO już po raz kolejny mieliśmy okazję wysłuchać koncertu senioralnego chóru społecznego "VOLARE".

Chór „Volare” działa przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku DK ŚWIT i jest wspólną inicjatywą Zarządu Fundacji "Pomoc Potrzebującym" oraz Dyrekcji Domu Kultury Świt. Członkami chóru są seniorzy, słuchacze UTW działającego przy DK Świt. Chór działa od 2,5 roku a opieką artystyczną nad działaniami zespołu oraz dyrygenturę sprawuje Pani Paulina Nowak. Opieką muzyczną wraz z akompaniamentem sprawuje Pani Dorota Dywańska. Chór zdobył już kilka nagród na przeglądach chórów senioralnych, z powodzeniem wystepuję w ośrodkach kulturalno-oświatowych stolicy - zbierając liczne pochwały i gratulacje. W repertuarze grupy znajdziemy zarówno utwory klasyczne, jak i znane, popularne polskie piosenki.

Podczas występu wysłuchaliśmy zarówno utworów klasycznych: „Va Pensiero” z  opery Nabucco G.Verdi, „Złota rybka” S. Moniuszko, „Stabat Mater” Z. Kadaly, ale również utwory muzyki współczesnej i rozrywkowej: „Kwiat jednej nocy” do słów Jonasza Kofty z repertuaru Alibabek, „Nie liczę godzin i lat” A.Rybińskiego oraz "Zacznij od bacha" z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Ze specjalną dedykacją dla naszych pensjonariuszy jedna z chórzystek p. Mirka przepięknie zaśpiewała „Poloneza Warszawskiego” z repertuaru Mazowsza do sł. T. Sygietyńskiego i muzyki J. Ficowskiego. Podczas występu mieliśmy również okazję z przyjemnością wysłuchać hitów operetkowych „Usta milczą dusza śpiewa” F. Lehara z „Wesołej Wdówki” oraz „Jakże mam ci wytłumaczyć” E. Kalmana z operetki „Księżniczka Czardasza, które to arie wykonała p. Ela Leśniewska. 

Warto podkreślić, że chórowi towarzyszył na saksofonie Pan Jacek Pęcherski, który - co ważne - występował wspólnie z Jonaszem Koftą. Jest znany muzykiem sesyjnym występującym z wieloma artystami polskiej muzyki estradowej. Dźwięk saksofonu nie jest często słyszany na naszych koncert, tym bardziej - solowe popisy Pana Jacka budziły szczery zachwyt i gromkie oklaski.

 

 

Oczywiście nie obyło się bez bisów. Seniorzy ponownie wysłuchali piosenek o Warszawie - w tym niezwykle poruszającego Poloneza Warszawskiego.

 

 

W imieniu naszych podopiecznych serdecznie dziękujemy wszystkich chórzystom oraz Pani Paulinie Nowak - dyrygentce chóru, Pani Dorocie Dywańskiej za wspaniały akompaniament i Panu Jackowi Pęcherskiemu za solowe popisy muzyczne na saksofonie.

Działanie w ramach projektu „SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI”. Edycja II Budowanie aktywności społeczno-edukacyjnej osób starszychbyłych żołnierzy Powstania Warszawskiego - członków Światowego Związku Żołnierzy AK.” realizowane w latach 2019 – 2021 dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych. Zadania publiczne realizowane w obszarze współpracy Miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi określone w Programie Warszawa Przyjazna Seniorom na lata 2013-2020.

opracowała: Małgorzata MROCZEK


 

 

Fundacja Pomoc Potrzebującym

pomagamy i uczymy pomagać
 

PROJEKT "WAŻNI" Budowanie i podtrzymanie aktywności społeczno-edukacyjnej kombatantów

Warszawska Złota Rączka dla seniorów 75+


 

PROJEKT "SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI"

PROJEKT "Lek potrzebny od zaraz"

 

Lek potrzebny od zaraz”

PROJEKT "WARUNEK POWROTU"

WARUNEK POWROTU

Inicjatywa "WARTO BYĆ ZA" Kompanii Piwowarskiej IV EDYCJA 2009 r.

Projekt "SKAZANI nie STRACENI"

 norway,


Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

Projekt Przekroczyć Granice

EFS

Projekt  "PRZEKROCZYĆ GRANICE " - szansą na Twój rozwój

 

Współpracujemy z Bankiem Żywności w ramach programu PEAD


Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuje pliki Cookie